Jak postawić szybko i tanio chlewnię
czwartek, 21 październik 2010
ImageSylvain Hamon jest pierwszym hodowcą, który skonstruował budynek chlewni B21 według planu firmy I-Tek, którego konstrukcja radykalnie zmienia obecne standardy konstrukcyjne. Firma budowlana z półwyspu Armorykańskiego, w północno-zachodniej Francji postanowiła odpowiedzieć na potrójne wyzwanie: jak zbudować szybko, tanio i z powszechnie dostępnych materiałów budynek chlewni.
 
Cały okres czasu pomiędzy zburzeniem dwóch budowanych tradycyjnie budynków tuczarni, które posiadał wcześniej hodowca, postawieniem nowego budynku chlewni na 630 sztuk trzody w Jugon, w pobliżu siedziby firmy I-Tek trwał jedynie 13 tygodni. Koszt budowy jednego stanowiska, według informacji firmy konstrukcyjnej, wyniósł 317 euro co jest znacznie poniżej kosztów przy podobnych budowach metodami tradycyjnymi.

Cały proces wyposażania chlewni w urządzenia wewnętrzne takie jak: komory, kojce, ruszty czy poidła był także koordynowany z firmą konstrukcyjną. Jedynie elementy murarskie, wyposażenie elektryczne oraz wentylacja budynku były dostarczone przez firmy zewnętrzne.

W chlewni zapewniony jest także odpowiedni przepływ powietrza, w razie awarii systemu wentylacyjnego, poprzez umieszczenie na ścianach bocznych 4 dużych okien zakrywanych osłonami unoszonymi automatycznie przez podnośniki dźwigowe.

Aut: Tomasz Kodłubański / rolnicy.com
Źródło: TK za Reussir Porcs

Reklama

Międzynarodowy transport chłodniczy. http://www.transhoody.pl/ Zapoznaj się z naszą ofertą w internecie.

Działy serwisu